با وجود انتخاب­های گسترده­ ای که در روشنایی وجود دارد انتخاب یک روشنایی مناسب می­تواند بسیار گیج کننده باشد اما در  ادامه با هدف کاهش نکات مبهم به تعدادی از نکات قابل توجه اشاره خواهیم کرد. امروزه پذیرفته­ ترین روشنایی برای یک اکواریوم گیاهی لامپ­های فلورسنت T8و T5 هستند با این حال نورهای LED به آرامی در حال ورود به دنیای اکواریوم­های گیاهی می­باشند. تفاوت عمده بین نورهای T8و T5 میزان قطر آنها است بصورتی که لامپ­های T8 قطری نزدیک به 26 میلیمتر دارند اما لامپ­های T5 دارای قطر 16 میلیمتر هستند و همچنین لامپ­های T5 چیزی حدود 15%-20% بازدهی بیشتری نسبت به لامپ­های T8 دارند و دارای شاخص رنگ بالاتری نیز هستند. امروزه نوع جدیدی از لامپ­های T5 به نام T5 HOوارد بازار شده که 1.5 برابر بازدهی بیشتری نسبت به T5 معمولی دارند. اولین نکته و مهمترین نکته قبل از خرید لامپ این است که از مناسب بودن آن برای آکواریوم گیاهی مطمئن شویم که نیاز به مطالعه مشخصات لامپ مورد نظر دارد. در برخی موارد نمودار پار رسم شده بر روی بسته بندی توجه شما را به خود جلب می­کند و سوال بعدی این است که شما باید کدام لامپ را انتخاب کنید  .

 

پیش از هر چیز به کلوین لامپ توجه کنید که بیانگر رنگ نور می­باشد. تمامی روشنایی­ها دارای دمای رنگ نور هستند که واحد آن کلوین است بصورتی که کمترین مقدار کلوین 2500 است که دارای طیف قرمز گسترده­ای است و بیشترین آن 18000 کلوین است که دارای طیف گسترده­ای از آبی است .کلوین­های پایین دارای رنگ قرمز و نارنجی زیادی هستند و رنگ ماهی­ها و گیاهان را غیرطبیعی می­کنند و همچنین کلوین­های بالا حالتی رنگ پریده به تانک شما می­دهند. به همین دلیل کلوین پیشنهاد شده برای یک آکواریوم گیاهی از نظر ما حدود 6500 الی 8000 کلوین است که رنگ مناسبی به تانک شما خواهد داد با توجه به این نکته که کلوین­های پایین و بالا به تنهایی توانایی فراهم کردن شرایط رشد خوب برای گیاهان را لزوما ندارند و همچنین زیبایی بصری تانک شما را نیز کاهش می­دهند . شما می­توانید از ترکیب رنگها نیز استفاده کنید. تمامی فلورسنت­ها باید بعد از مدت 12 الی 18 ماه به علت کاهش میزان و کیفیت تابش تعویض شوند که در میزان رشد و کیفیت گیاهان تاثیرگداز  می­باشد .

مدت زمان نوردهی برای یک اکواریوم گیاهی حدود بین6 الی 8 ساعت در روز می­باشد ( مدت زمان نوردهی را با هدف ممانعت از رشد جلبک­ها به بازه­های کوتاهتر، به عنوان مثال دو بازه 4 ساعته در روز، تقسیم نکنید زیرا این کار مانع رشد جلبک­ها نخواهد شد). طولانی­تر کردن زمان نوردهی بیش از 8 ساعت ضروری نیست. اضافه کردن یک تایمر به سیستم نور با هدف منظم بودن زمان نوردهی نتیجه بهتری را خواهد داد. توصیه ما برای اکواریوم تازه راه اندازی شده مدت زمان 6 ساعت نور دهی در ماه اول، 7 ساعت در ماه دوم و 8 ساعت از ماه دوم به بعد است.

برای خرید و مشاهده محصولات نور آکواریوم میتوانید به فروشگاه آنلاین چشم انداز آبی بخش نور و روشنایی آکواریوم مراجعه نمایید .

 

 

expand_less