با توجه به پیشرفت های موجود در سالهای اخیر در زمینه راه اندازی اکواریوم های گیاهی (پلنت) همه روزه اطلاعات متنوع در این زمینه در منابع موجود ارائه میشود و بسیاری از این اطلاعات به اندازه کافی مستحکم نمیباشند، بنابراین امکان معرفی آنها به صورت قانونی امکانپذیر نمیباشد .

در ابتدا لازم است بدانید که آکواریوم مجموعه ای است متشکل از لوازم و متعلقاتی مانند: شیشه، فیلتر و سایر لوازم به همراه جانداران آبزی شامل گیاهان، ماهیها و سایر موجودات. مهمترین نکته ایجاد یک تعادل پایدار در این فضای شیشه ای میباشد.
در مجموع اکواریوم های گیاهی از نظر امکانات به دو دسته تقسیم میشوند.

اکواریوم های گیاهی با امکانات کم و اکواریوم های گیاهی با امکانات بالا.

تفاوت بین این دو دسته همانگونه که از نام آنها پیداست بر گرفته از امکانات موجود در آنها و متعاقبا گیاهان موجود در آنها میباشد. در اکواریوم های گیاهی با امکانات بالا از سیستم کربن دی اکسید پیوسطه، نور شدید و کودهایی با دوز بالا استفاده میشود که امکان نگهداری از گیاهان متنوع تری را برای علاقمندان ایجاد خواهد کرد. در اکواریوم های با امکانات کم نیازی به استفاده از سیستم کربن دی اکسید پیوسطه وجود ندارد، همچنین از نورهایی با شدت کمتر و از کودهایی با دوز کمتر استفاده میشود. از فواید اکواریم های گیاهی با امکانات بالا: امکان استفاده از گیاهان متنوع تر، سرعت رشد بالاتر و از فواید محاسن اکواریوم های گیاهی با امکانات کم: امکان کنترل بیشتر، کمبود مشکلاتی مانند رشد جلبکها و هزینه راه اندازی کم است.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است .

expand_less