جلبک سیانوباکتر (BGA)
 
جلبک ابی سبز در اصل نوعی باکتری فتوسنتز کننده است . به احتمال زیاد جلبک ابی سبز از جمله اولین  فتوسنتز کننده های کره زمین بوده است که طی میلیونها سال همچنان به حیات خود ادامه داده و امروزه در اکواریوم های گیاهی نیز مشغول فتوسنتز است کi این امر انهارا به چهره ای منفور در بین اکواریوم دوستان تبدیل کرده.
 
شناسایی این جلبک از روی  بوی تند، بافت لزج، رنگ متمایل به ابی و همچنین بافت پیوسته و موکت مانند انها بسیار راحت است.
 
همانطور که گفته شد این جلبک طی میلیون ها سال به حیات خود در کره خاکی ادامه داده است بنا بر این ریشه کن کردن انها از اکواریوم امری ساده نخواهد بود زیرا انها در شرایط سخت کره زمین در سالهای گذشته زندگی کرده اند و قدر محیط دوست داشتنی اکواریوم شمارا به خوبی میدانند و به راحتی از بین نخواهند رفت.
 
برای از بین بردن این جلبک باید ابتدا راه های تکثیر و حیات ان را از بین برد و در ادامه با استفاده از روشهای درمانی ان را ریشه کن کرد.
 
این جلبک به راحتی به روشهای فیزیکی مانند سیفون کردن قابل پاک سازی است اما به همان سرعت نیز رشد میکند بنا براین روشهای حذف فیزیکی به تنهایی مناسب نیستند . به نظر میرسد میزان بالای امونیوم و میزان کم نیترات باعث شکوفا شدن این جلبک میشود بنا براین افزودن نیترات و رساندن ان به حدود 20ppm   و کاهش امونیوم با افزودن باکتریهای ازت خوار و سیفون کردن منظم به کنترل رشد انها کمک میکند.
 
این جلبک در بیشتر اکواریوم ها در لبه های شیشه، بین بستر وجود دارد و در انتظار شرایط مناسب به حیات خود ادامه میدهد. استفاده از یک برچسب تیره در قسمت پایین اکواریوم بر روی بستر به ریشه کن کردن انها کمک میکند.
 
روشهای از بین بردن :
 
1)      استفاده از دارو هایی مانند فیتون گیت محصول شرکت ADA
 
 
 
این محصول در اصل نوعی انتی بیوتیک به حساب می اید و با تزریق ان با استفاده از یک سرنگ میتوان سیانو باکتر ها را  از بین برد و بنا بر ادعای شرکت  ADA این محصول اسیبی به باکتریهای مفید نمیزند.
 
 
 
1)      استفاده از تاریکی مطلق
 
در این روش ابتدا با استفاده از سیفون در حد امکان انهارا از اکواریوم خود حذف کنید و 30 درصد اب را نیز تعویض کنید . به مدت سه روز نور و دی اکسید کربن را خاموش کنید و از یک سنگ هوا برای هوا دهی در تانک استفاده کنید. در طول این مدت از غذا دادن به ماهیها پرهیز کنید، چند روز گشنگی برای انها مشکلی ایجاد نمیکند. بعد از سه روز باز هم تانک خود را 30 درصد سیفون کنید، فیلتر را بشویید، نور و دی اکسید کربن را روشن کنید. میزان امونیوم و نیترات را چک کنید.
 
2)      استفاده از انتیبوتیکها
 
در این روش میتوانید از اریترومایسن برای از بین بردن این موجود جلبک نما استفاده کنید. ابتدا یک عدد قرص را در اب حل کرده و با استفاده از سرنگ بر روی جلبک سیانو باکتر تزریق کنید و در ادامه برای هر 40 لیتر اب یک قرص 200 میلی گرمی در اب حل کنید و بعد از 24 ساعت 50 در صد از اب را سیفون کنید . در صورت مشاهده جلبک در روز بعد درمان را تکرار کنید . پس از اطمینان از ریشه کن شدن سیانو باکتر فیلتر را خوب بشویید و مطمعن باشید نه تنها جلبکی جان سالم به در نبرده بلکه هیچ باکتری مفیدی نیز زنده نمانده است، بنا بر این حتما باکتری به  فیلتر اضافه کنید. میزان امونیوم و نیترات را چک کنید.
 
 
 
3)      استفاده از اب اکسیژنه
 
در این روش یک محلول 5 درصد حجمی از اب اکسیژنه تهییه کنید. فیلتر و موجساز را خاموش کنید تا از تلاطم اب جلوگیری کنید . با استفاده از یک سرنگ محلول رقیق شده اب اکسیژنه را بر روی جلبکها تزریق کنید و انرا به مدت دو ساعت رها کنید . بعد از 2 ساعت 50 درصد اب را تعویض کنید . در صورت لزوم این روش را تا چند روز ادامه دهید .
 
                            
 
مراقبت و تعویض منظم اب بهترین راه برای پیشگیری از شکوفایی این جلبک است .
 
مهدی ذوالقدر
 
https://telegram.me/aquacaspichannel
expand_less